Sanger i jej patronka, Katharine McCormick, jak to zostało powiedziane, uważały, że nie tylko kobiety wszystkich klas powinny mieć dobrą kontrolę urodzeń, ale także rodzaj kontroli urodzeń, którą mają kobiety. Czuli, że jedynym sposobem na wyzwolenie kobiet jest Mercilon posiadanie jednostronnej władzy kontrolującej seksualność.

Mąż McCormick, Cyrus McCormick, miał zdiagnozowaną schizofrenię. Schizofrenia jest przewlekłą, ciężką i upośledzającą chorobą mózgu. Ludzie cierpiący na schizofrenię mogą słyszeć głosy, których inni nie słyszą, lub mogą wierzyć, że inni czytają ich umysły, kontrolują ich myśli lub knują, by im zaszkodzić. Obawiając się, że choroba została odziedziczona, postanowiła nigdy nie mieć dzieci i przeznaczyła ogromne sumy na poszukiwanie antykoncepcji kontrolowanej przez kobiety. Rezultatem było opracowanie pigułki antykoncepcyjnej. Pierwsze pigułki antykoncepcyjne, które zostały wprowadzone ponad 40 lat temu, zawierały wysokie poziomy estrogenu i progestyny. Ponieważ wiązały się z nieprzyjemnymi efektami ubocznymi, wzbudziły obawy o bezpieczeństwo. Potem zaczęły się badania i odkrycia oraz wiedza o tym, czego pragną kobiety, a więc mieliśmy nowoczesne pigułki, które były dużo wcześniej.

Frank Colton był wynalazcą Enovid, pierwszego doustnego środka antykoncepcyjnego - National Inventors Hall of Fame. Pod koniec lat 50. na rynek trafiła pigułka Sanger / Pincus pod marką Enovid. Została przyjęta z zadowoleniem przez kobiety jako cud, ale, jak podał w zeszłym roku raport New York Times, Enovid rozpoczął swoje życie jako "masowe przedawkowanie". Okazało się, że ilość hormonów w Enovid była 10 razy większa niż potrzeba dla antykoncepcji, kiedy miliony kobiet Mercilon przyjmowały Enovid, a tysiące zmarło lub zostało unieruchomionych przez skrzepy krwi. Obecnie tabletki antykoncepcyjne rzadko zawierają więcej niż 50 mcg estrogenu, niektóre nawet 20 mcg. Istnieją dwa rodzaje doustnych środków antykoncepcyjnych: Jeden to tabletki złożone zawierające estrogen i progestynę, a inne tylko progestagen.

Obie pigułki zapobiegają ciąży na różne sposoby:

Tabletki złożone zapobiegają uwalnianiu jaj przez jajniki kobiety. (jajeczkowanie)

Pigułki progestynowe zwykle działają poprzez zagęszczanie śluzu szyjkowego, zapobiegają owulacji. Zapobiega to połączeniu spermy z jajkiem. Pigułka zatrzymuje owulację, zapobiegając uwalnianiu jaj przez jajniki.

Pigułka skutecznie zapobiega ciążom do 99%, jeśli jest stosowana prawidłowo.

Chociaż te pigułki były skuteczne, to jednak ich wadą Mercilon jest to, że nie chroni przed zakażeniami przenoszonymi drogą płciową.